Aby zmniejszyć kwotę podatków do zapłaty, przedsiębiorcy starają się wykazywać jak największe koszty uzyskania przychodu. Jednym ze stosowanych sposobów jest posiłkowanie się tzw. pustymi fakturami. Ale czy warto korzystać z takich rozwiązań? Wyjaśniamy jakie konsekwencje mogą za to grozić i podpowiadamy gdzie szukać legalnych źródeł, by zwiększyć koszty prowadzenia działalności.
Co to jest fikcyjna lub inaczej pusta faktura?
Wystawianie lub korzystanie z tzw. pustych faktur to jeden z najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców grzechów. Czym jest fikcyjna faktura?Jest to dokument, który nie opisuje prawdziwej, rzeczywistej transakcji, tylko zdarzenie fikcyjne, wymyślone po to, aby zwiększyć koszty uzyskania przychodu i tym samym wyłudzić możliwość odliczenia podatku. Tak, użycie słowa „wyłudzić” nie jest tutaj przesadą. Używanie fikcyjnych faktur w działalności to przestępstwo, za które grozi surowa kara. Co istotne, ukarany może zostać zarówno przedsiębiorca, który taką pustą fakturę wystawia, jak i taki, który z takiego fałszywego – wystawionego przez innego przedsiębiorcę – dokumentu korzysta i księguje go w swojej działalności.
Co grozi za korzystanie z fikcyjnego dokumentu księgowego?
Zdobycie pustej faktury to w dzisiejszych czasach żaden problem. Jak większość rzeczy taki dokument można namierzyć… w internecie. „Posiadam koszty do odsprzedania”, „sprzedam faktury” to przykłady tytułów ogłoszeń, które można znaleźć w sieci. Takim procederem trudnią się m.in. firmy które odnotowują straty, a więc opłaca im się wystawić faktury na fikcyjne usługi doradcze, marketingowe czy szkoleniowe, bo i tak rozliczając się z fiskusem nie zapłacą podatku. Jeżeli taki anons znaleziony w sieci wyda Ci się atrakcyjny przeczytaj jakie mogą być konsekwencje, jeśli na niego odpowiesz.
Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie fikcyjnej faktury i odliczenie wykazanego na niej podatku licz się z następującymi konsekwencjami:
- koniecznością zapłaty zaniżonego wcześniej podatkupowiększonego o odsetki za zwłokę,
- obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości nawet do 720 stawek dziennych (w praktyce to nawet kilka milionów złotych!),
- zasądzeniem kary pozbawienia wolności.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz