Co grozi przedsiębiorcy za wystawienie fikcyjnej faktury?

Aby zmniejszyć kwotę podatków do zapłaty, przedsiębiorcy starają się wykazywać jak największe koszty uzyskania przychodu. Jednym ze stosowanych sposobów jest posiłkowanie się tzw. pustymi fakturami. Ale czy warto korzystać z takich rozwiązań? Wyjaśniamy jakie konsekwencje mogą za to grozić i podpowiadamy gdzie szukać legalnych źródeł, by zwiększyć koszty prowadzenia działalności.

Co to jest fikcyjna lub inaczej pusta faktura?

Wystawianie lub korzystanie z tzw. pustych faktur to jeden z najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców grzechów. Czym jest fikcyjna faktura?Jest to dokument, który nie opisuje prawdziwej, rzeczywistej transakcji, tylko zdarzenie fikcyjne, wymyślone po to, aby zwiększyć koszty uzyskania przychodu i tym samym wyłudzić możliwość odliczenia podatku. Tak, użycie słowa „wyłudzić” nie jest tutaj przesadą. Używanie fikcyjnych faktur w działalności to przestępstwo, za które grozi surowa kara. Co istotne, ukarany może zostać zarówno przedsiębiorca, który taką pustą fakturę wystawia, jak i taki, który z takiego fałszywego – wystawionego przez innego przedsiębiorcę – dokumentu korzysta i księguje go w swojej działalności.

Co grozi za korzystanie z fikcyjnego dokumentu księgowego?

Zdobycie pustej faktury to w dzisiejszych czasach żaden problem. Jak większość rzeczy taki dokument można namierzyć… w internecie. „Posiadam koszty do odsprzedania”, „sprzedam faktury” to przykłady tytułów ogłoszeń, które można znaleźć w sieci. Takim procederem trudnią się m.in. firmy które odnotowują straty, a więc opłaca im się wystawić faktury na fikcyjne usługi doradcze, marketingowe czy szkoleniowe, bo i tak rozliczając się z fiskusem nie zapłacą podatku. Jeżeli taki anons znaleziony w sieci wyda Ci się atrakcyjny przeczytaj jakie mogą być konsekwencje, jeśli na niego odpowiesz.

Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie fikcyjnej faktury i odliczenie wykazanego na niej podatku licz się z następującymi konsekwencjami:

  • koniecznością zapłaty zaniżonego wcześniej podatkupowiększonego o odsetki za zwłokę,
  • obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości nawet do 720 stawek dziennych (w praktyce to nawet kilka milionów złotych!),
  • zasądzeniem kary pozbawienia wolności.

Ostatnie wpisy

Archiwa

admin2 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *