Jak Londyn chce ograniczyć imigrację na Wyspy

Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii. „Guardian” pisze o planowanych zmianach.

Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii. /123RF/PICSEL
Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii.
/123RF/PICSEL

Jak donosi „Guardian”, rząd Wlk. Brytanii planuje zmianę przepisów o łączeniu rodzin i przekraczaniu granicy. Jak donosi brytyjski dziennik, Wlk. Brytania planuje ograniczenie po brexicie imigracji pracowników z UE o niskich kwalifikacjach. Poza tym ograniczone ma być łączenie rodzin. Brytyjski dziennik powołuje się przy tym na propozycje ministerstwa spraw wewnętrznych. Gazeta jest w posiadaniu 82-stronicowego dokumentu z londyńskiego MSW.

Brytyjczycy będą preferowani

Według tych planów obywatele UE, którzy zechcą po brexicie emigrować do Wlk. Brytanii, będą musieli ubiegać się o 2-letnie zezwolenia na pobyt. Imigranci o wysokich kwalifikacjach będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt 3- lub 5-letni. Generalnie obowiązywać ma zasada, że przy zatrudnianiu osób będzie preferować się Brytyjczyków.

W procesie łączenia rodzin ministerstwo spraw wewnętrznych planuje wprowadzenie surowszych kryteriów. Prawo do przyjazdu i łączenia rodzin ograniczone ma być do życiowych partnerów, dzieci do lat 18 lat i dorosłych osób, które dana osoba ma na utrzymaniu.

Także w kwestii przekraczania granic planowane są zmiany, pisze „Guardian”. W przyszłości także obywatele UE będą zobowiązani, wjeżdżając do Wlk. Brytanii, legitymować się paszportem. Do tej pory wystarczał dowód osobisty.

Imigracja wartościowa dla kraju

Przewiduje się, że zmiany te mają być w pełni implementowane w okresie co najmniej dwóch lat po brexicie w marcu 2019. Jak pisze „Guardian”, ministrowie kluczowych resortów w gabinecie premier Theresy May muszą jeszcze zaakceptować te projekty zmian.

W dokumencie zapisano także, że imigracja może być uznana za wartościową dla kraju jako całości. A to znaczy, że będzie ona korzystna nie tylko dla migrantów, ale generalnie wpłynie pozytywnie na warunki życia mieszkańców Wlk. Brytanii.

W sektorach brytyjskiej gospodarki jak w rolnictwie, gastronomii i w służbie zdrowia pracuje bardzo wielu migrantów. W roku 2016 na Wyspach żyło około 3,6 mln obywateli UE, z czego jedna trzecia w Londynie.

Obecnie Wlk. Brytania i UE negocjują warunki brexitu. Celem tego jest zawarcie układu o wystąpieniu Wlk. Brytanii z UE i naszkicowanie głównych punktów umowy o wolnym handlu. Dotychczasowe trzy rundy negocjacji nie przyniosły większych postępów.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Czytaj więcej na http://praca.interia.pl/praca-za-granica/news-jak-londyn-chce-ograniczyc-imigracje-na-wyspy,nId,2437601#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Najnowsze wpisy

Archiwa

admin2 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *