„Minimum rok więzienia za nierzetelne wystawienie faktury”. Tak represyjnego prawa nie było nawet w PRL

Księgowi są przerażeni. Zmieniona ustawa o VAT i przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego (KKS) pozwalają wsadzić do więzienia na co najmniej rok każdego, „kto rachunek lub fakturę wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje”. Wystarczy, że księgowy przyjmie do rozliczenia fakturę VAT, którą urząd skarbowy zakwestionuje, a będzie miał do czynienia z prokuratorem. Niektórzy mówią wprost: „skarbówka chce przerobić nas na armię darmowych donosicieli”.

Co to znaczy „nierzetelnie wystawiona faktura”? Tego nie wie nikt. Pole do interpretacji jest ogromne. Do więzienia może trafić nie tylko księgowy, ale też przedsiębiorca wystawiający lub przyjmujący taką fakturę. Łagodniejszy niż więzienie wymiar kary to grzywna do wysokości 720 tzw. stawek dziennych. Jej wysokość została podniesiona trzykrotnie.

Stawka dzienna to zwykle 1/30 minimalnego wynagrodzenia. W 2017 roku ma wynosić ono 2 tysiące zł. Maksymalny wymiar grzywny wynosiłby wówczas 47 tysięcy zł, ale to teoria. W przypadku nie mającego stałych dochodów przedsiębiorcy stawkę dzienną może bowiem ustalić sąd, biorąc pod uwagę dochody i stan majątkowy oskarżonego. Jeśli więc właściciel firmy zarabia 9 tysięcy zł miesięcznie, stawka dzienna zostanie ustalona na 300 zł. A wtedy grzywna może wynieść grubo ponad 200 tysięcy złotych.

To nie koniec podatkowych represji, które wejdą w życie po nowym roku. Okazją do karania będzie też nieprzesłanie deklaracji VAT drogą elektroniczną. Księgowi od dawna alarmują o problemach ze służącym do tego celu tzw. jednolitym Plikiem Kontrolnym (JPK). Mało prawdopodobne, by wszystkie samodzielnie rozliczające się małe firmy zdążyły z wdrożeniem e-deklaracji do końca roku.

Złożenie nawet prawidłowo wypełnionej deklaracji VAT, ale w wersji papierowej, będzie karane grzywną do 40 tysięcy złotych. Podobnie niezapłacenie VAT-u w terminie. Dotąd przedsiębiorca, który nie miał pieniędzy na koncie lub po prostu nie zdążył zapłacić, był obciążany odsetkami. Teraz urząd skarbowy może dowalić mu już po tygodniu karę w wysokości 30% należnego VAT-u. Czyli spóźniłeś się z zapłaceniem 6 tysięcy złotych podatku, to płać teraz 9 tysięcy. Państwa nie obchodzi, skąd je weźmiesz.

Zaostrzone zostały też przepisy dla doradców podatkowych, zajmujących się rejestracją firm. Mają odpowiadać za niezapłacony przez nie VAT do wysokości pół miliona złotych. Już teraz wielu doradców odmawia złożenia podpisu pod deklaracją VAT-R, zwłaszcza w wypadku firm zagranicznych tłumacząc, że nie są w stanie sprawdzić uczciwości ich właścicieli. Wielu doradza wprost, by przenieść biznes na bardziej przyjazną podatkowo Słowację.

Zaostrzenie kar ma związek z planowanym przez rząd uszczelnieniem VAT-u. Budżet państwa ma z tego tytułu zyskać ponad 3 mld złotych. Tłumaczenie jest jak zawsze takie samo – jeśli ktoś jest uczciwy, nie ma się czego obawiać. Problem w tym, że jednocześnie z wejściem w życie drastycznie zaostrzonych przepisów będzie odbywała się radykalna reforma wszystkich służb fiskalnych. W marcu 2017 ma powstać scentralizowana Krajowa Administracja Skarbowa. Chaos jest niemal pewny, protesty zapowiedzieli już m.in. celnicy. Wprowadzenie represyjnego prawa przed reformą samego systemu znów doprowadzi do błędów, upadków firm, ludzkich tragedii. Ale naszych rządzących to nie obchodzi – dla nich liczą się tylko pieniądze.

Tylko dlaczego inni potrafią zrobić to w ludzki sposób?

Ostatnie wpisy

Archiwa

admin2 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *