Skarbówka zostawiła liczne pułapki na polskie firmy. „Iluzoryczne ułatwienia”

 Nawet ułatwienia dla przedsiębiorców, choć na pierwszy rzut oka atrakcyjne, mogą być iluzoryczne – pisze „Rzeczpospolita”. Według gazety najmniejsze spółki rozpoczynające biznes na pewno ucieszy 9-proc. CIT, przegłosowany ostatnio w sejmie. Ale w przepisach ukryto liczne pułapki.

W zeszłym tygodniu sejm uchwalił 9-proc. CIT dla małych firm, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1,2 mln euro. Rozwiązanie to ma dotyczyć podatników rozpoczynających działalność gospodarczą i już ją prowadzących – szacuje się, że obejmie ono ok. 440 tys. podatników uprawnionych do niższej stawki.

CIT dla przedsiębiorców. Pułapki skarbówki

Ponadto nowela umożliwia zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów fikcyjnych odsetek od pozostawionego w spółkach kapitału. Przewiduje też uchylenie w ustawie o PIT przepisu warunkującego uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci od terminowego złożenia zeznania podatkowego (czyli do 30 kwietnia każdego roku).

 Najgorsze, że ulgę można stracić już w trakcie roku i zamiast 9 proc. zapłacić 19 proc. – przestrzega w „Rz” Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i ekspert Lewiatana.

„Ministerstwo Finansów szacuje, że z 9-proc. stawki CIT będzie mogło skorzystać 440 tys. podatników. Z danych z zeznań za 2017 r. wynika jednak, że niższy 15-proc. CIT (obowiązujący obecnie) płaciło tylko 119 tys. podmiotów. Eksperci wróżą, że z niższego podatku skorzysta jeszcze mniej podatników” – czytamy w gazecie.

– W przyszłym roku wystarczy jedna większa transakcja (powodująca przekroczenie limitu przychodów), żeby podatek wzrósł ponaddwukrotnie. Wprowadzenie takiej dużej różnicy w stawkach CIT spowoduje naturalną pokusę do rozdrabniania biznesu. Możemy się spodziewać, że przybędzie małych spółek działających w dużych grupach kapitałowych – dodaje Goździkowska.

Ostatnie wpisy

Archiwa

admin2 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *